Zadzwoń i umów się na wizytę: 042 653 83 13
Szczepienia psów i kotów – kalendarz szczepień

Szczepienia psów i kotów – kalendarz szczepień

Szczepienia psów i kotów – kalendarz szczepień

Odpowiedzialny opiekun zwierzaka pragnie dołożyć wszelkich starań, żeby żyło mu się wygodnie, i żeby pupil cieszył się dobrym zdrowiem. Jednym z ważnych kroków, które powinniśmy podjąć w tym celu, jest zadbanie o szczepienia.

Szczepienie zwierząt – o czym trzeba wiedzieć?

Zwłaszcza osoby, które pierwszy raz opiekują się zwierzakiem, mogą mieć problem w rozeznaniu się w kalendarzu szczepień. Również bardziej doświadczeni na tym polu ludzie czasem mają trudności z zapamiętaniem tych kwestii. Jeśli w odpowiednim czasie nie podamy pupilowi antygenów, pobudzających jego układ odpornościowych, w przyszłości może mierzyć się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Znajomość kalendarza jest więc kluczowa. Weterynarz podczas pierwszej wizyty powinien podzielić się z nami najważniejszymi informacjami na ten temat. Nadal jednak dobrze jest dysponować własną wiedzą i zapisać sobie najważniejsze terminy.

Szczepienia psów

Nawet osoby, które nigdy w swoim życiu nie opiekowały się psiakiem, wiedzą, że należy zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie poleca się wykonać po trzecim miesiącu życia zwierzaka, a kolejne raz do roku. To oczywiście jednak nie wszystko. Właściciel czworonoga powinien zaznajomić się również z poniższą rozpiską.

  1. 6-8 tydzień życia psa: szczepienia przeciwko nosówce i parwowirozie. Kolejne szczepienia przeciwko tym chorobom należy powtarzać co 2-4 tygodnie, do momentu aż psiak osiągnie wiek 16 tygodniu.
  2. 10-14 tydz.: to czas na zaszczepienie przeciwko takim chorobom jak adenowiroza, parainfluenza, koronowiroza, leptospiroza, bordetelloza. Część tych szczepień będzie trzeba powtórzyć po określonym czasie.

Szczepienia kotów

To, że koty przebywają głównie w warunkach domowych, wcale nie znaczy, że nie powinniśmy ich zaszczepić. W przypadku kociaków szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest konieczne, ale dla bezpieczeństwa pupila i jego właścicieli, wielu weterynarzy poleca je wykonać. Oprócz tego pamiętajmy również o następującym grafiku:

  1. 6-8 tydz. życia: szczepienia przeciwko panfleukopenii, herpeswirozie, kalciwirozie. Szczepienia należy powtarzać w odstępie 3-4 tygodni, a później nie częściej niż w odstępie 3 lat.
  2. 10-12 tydz. życia: szczepimy koty przeciwko białaczce (kolejna dawka po 3-4 tygodniach, a potem nie częściej niż co 2-3 lata), chlamydiozie (kolejna dawka po 2-4 tygodniach, a potem, jeśli kot jest narażony, ewentualnie co rok) i koronawirozie (kolejne dawka co 2-4 tyg., a potem nie częściej niż co 3 lata).

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze szczepieniami zwierząt, skonsultujmy się z weterynarzem, który opiekuje się naszym pupilem.