Zadzwoń i umów się na wizytę: 042 653 83 13
Jak dbać o zęby swojego psa

Jak dbać o zęby swojego psa

Dbamy o zdrowie naszego psa

Zęby czworonoga, tak jak zęby człowieka, wymagają regularnej pielęgnacji. Dzięki temu zwierzak będzie mógł bez problemu przyjmować i rozdrabniać różnorodne pokarmy. Aby zapewnić czworonogowi zdrowie, jako właściciele powinniśmy zadbać o kilka ważnych spraw. Obejmują one zarówno działania pielęgnacyjne, jak i też profilaktyczne. Dopiero połączenie tych dwóch podejść pozwoli naszemu pupilowi cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem.

 

Wpływ diety na stan psich zębów

Układając dietę zwierzaka, warto wziąć pod uwagę kilka zasad. Ich przestrzeganie nie tylko zapewni prawidłowe funkcjonowanie naszego podopiecznego, ale też pozytywnie wpłynie na jego zęby.

  • Starajmy się odpowiednio zbilansować pożywienie psiaka

Dieta powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, pozytywnie wpływające na kości.

  • Wybierajmy właściwą karmę

Odpowiednia granulacja pozwala zmniejszyć ryzyko zapalenia dziąseł, ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej oraz, co za tym idzie, poprawić zapach z jamy ustnej.

  • Zaopatrzmy się w specjalne przekąski, wzmacniające uzębienie

Do takich produktów można zaliczyć np. chrupki zmniejszające ryzyko próchnicy lub inne przekąski, pozwalające na intensywne gryzienie i żucie. Z powodzeniem można częstować nimi psiaka podczas tresury lub codziennej zabawy.

 

pies na trawie

Kiedy zaniepokoić się stanem zębów psa?

Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić nasz niepokój to nieprzyjemny zapach z pyska. U zdrowego psa taki problem nie pojawia się, dlatego warto w takiej sytuacji zastanowić się, co może być przyczyną tej przykrej dolegliwości. Często źródłem są chorobowe zmiany w jamie ustnej i niezadbane zęby. Jeśli pies niechętnie je, mimo że zazwyczaj o tej porze byłby już głodny, sprawdzenie stanu uzębienia również będzie dobrym pomysłem. Możliwe bowiem, że zwierzak rezygnuje z posiłku z powodu bólowych dolegliwości zębów.

Jeśli do tej pory nie dbaliśmy o zęby psiaka lub robiliśmy to nieregularnie, z dużą dozą prawdopodobieństwa psa już dotyczy problem kamienia zębowego. W takiej sytuacji na środki zaradcze jest już za późno i jedyne, co można zrobić, to umówienie się na czyszczenie zębów u specjalisty. Zabieg usuwania kamienia wykonuje się pod narkozą, której podawanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zdecydowanie bezpieczniejszym wariantem jest regularne dbanie o zęby psiego przyjaciela i niedopuszczenie do sytuacji, w której taki zabieg jest jedynym wyborem.

 

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia psich zębów – co warto o nich wiedzieć?

Wybór past do zębów jest ogromny. Już same warianty smakowe mogą przyprawić właścicieli czworonogów o zawrót głowy. W sklepach znajdziemy bowiem pasty o smaku np. wątróbki, orzechów czy pieczonego kurczaka. Zanim jednak damy zwieść się pierwszemu wrażeniu, koniecznie przyjrzyjmy się składowi preparatu. Profesjonalny produkt nie powinien mocno się pienić (to znacznie ułatwia proces mycia zębów, bo pyszczka przecież nie płucze się wodą). Polecanym rozwiązaniem są pasty enzymatyczne, mające zdolność rozkładania substancji organicznych. Tego typu preparaty nie wymagają dodatkowego szczotkowania. W innych wariantach będziemy musieli zatroszczyć się o odpowiednią szczoteczkę do zębów.

 

Z pomocą dobrej szczoteczki bez problemu powinniśmy dotrzeć nawet do trudniej dostępnych zębów trzonowych. Wybierając konkretny model, zwróćmy uwagę na wielkość szczoteczki; powinna być dopasowana do wielkości psa (najczęściej na produktach możemy znaleźć zakres wagowy). Jeśli chodzi o kwestie konstrukcji szczoteczki (warianty nakładane na palce właściciela lub z dwiema końcówkami wyposażonymi w szczoteczkę) najczęściej jest to kwestia indywidualna. Niestety nierzadko będziemy musieli skorzystać z metody prób i błędów i w ten sposób odkryć model, który polubi nasz zwierzak, i z którym my będziemy czuli się pewnie.

 

Jak myć psie zęby?

Zęby pupila należy myć kulistymi ruchami. Taki proces powinien trwać dużo krócej niż nasze własne zabiegi pielęgnacyjne – po 15-30 sekundach pies zacznie się już irytować. W idealnym scenariuszu mycie psich zębów przeprowadzane byłoby każdego dnia. U niektórych czworonogów taki zabieg może powodować sporo stresu; jeśli to dotyczy naszego przyjaciela, możemy robić to co dwa, trzy dni. Starajmy się zaczynać pielęgnację, gdy pies jest spokojny i odczuwa relaks. Dobrym pomysłem będzie też stopniowe zapoznanie psiaka z preparatem i danie mu do spróbowania malutkiej jego ilości. Aby odsłonić zewnętrzną powierzchnię zębów, konieczne będzie podniesienie warg psiaka. Podobnie, jak w przypadku własnej pielęgnacji, musimy zadbać również o wewnętrzną powierzchnię zębów. Stosujmy spokojne i delikatne ruchy; nierzadko psiaki na takie próby reagują agresywnie lub płoszą się. Na końcu koniecznie dajmy zwierzakowi jakąś nagrodę – wspólną zabawę lub dodatkowe pieszczoty. W skrajnych przypadkach, w których pies absolutnie nie toleruje mycia zębów, zadbajmy o to, aby regularnie spożywał warzywa o dużej twardości, używał wcześniej wspomnianych gryzaków oraz, dodatkowo, kupmy mu zabawki o porowatej strukturze. Dobrym pomysłem może być też poradzenie się weterynarza, jaka pielęgnacja będzie odpowiednia w tym konkretnym przypadku.

Zapraszamy do naszej przychodni weterynaryjnej w Łodzi.