Zadzwoń i umów się na wizytę: 042 653 83 13
Jak karmić pupila?

Jak karmić pupila?

Jak karmić pupila?

 

Koty i psy są zwierzętami mięsożernymi – mającymi ponadto dosyć specyficzne potrzeby pokarmowe:

1. wymagają by w pokarmie była dostarczana duża ilość białka
2. potrzebują dostarczania w karmie tauryny, w przypadku jej niedoboru pojawiają się poważne zaburzenia

  • zwyrodnienia siatkówki
  • uszkodzenia mięśnia sercowego (kardiomiopatię)
  • zaburzenia neurologiczne
  • w przypadku kotek, suk – trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących
  • mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju kośćca

3. karma musi zawierać kwas arachidonowy
4. musi w niej też być sporo witaminy B6 i A
5. koty mają nietypowy metabolizm glukozy

 

Bardzo często zastanawiamy się czym karmić nasze zwierzaki.

Temat jest rozległy trudny i zarazem bardzo prosty. Musimy pamiętać, że koty są zwierzętami typowo mięsożernymi a psy już nie. Kot musi mieć dostęp stale do karmy a psa możemy przyzwyczaić do godzin karmienia. Zwierzęta musza mieć nieograniczony dostęp do wody.
Jak karmić psa.

Pamiętajmy, że psy duże mają stosunkowo mniejszy przewód pokarmowy w stosunku do masy, niż psy małe. U psa dużego stanowi to około 3% masy a małego psa około 7%.

Możemy dawać psu jedzenie przygotowane w domu. Ale należy pamiętać o właściwym bilansowaniu karmy. Nie może być to karma tylko mięsna, węglowodanowa tj. dużo kaszy,
makaronu, ryżu czy też ziemniaki. Proporcja wypełniaczy do białka zwierzęcego tj. do mięsa musi być właściwa i uzależniona od wielu czynników np. wieku, rasy, pokrywy włosowej, aktywności psa. Musimy pamiętać, iż niewłaściwe żywienie to problemy zdrowotne. Jeśli się już zdecydujemy, że będziemy karmili psa karmami domowymi to dobrze jest zgłosić się do
lekarza weterynarii i wówczas wspólnie, z uwzględnieniem wymienionych czynników, ustalić dietę.

Właściwa dieta to zadowolenie dla właściciela i psa. Ustalanie diety jest kłopotliwe, czasochłonne i wymaga dużej wiedzy. Nie należy ograniczać się do dawania resztek ze stołu,dawania przypadkowego pokarmu. To zawsze się źle kończy . Klienci lecznic, którzy już mieli te problemy mogą coś powiedzieć na ten temat. Pamiętajmy, że dostęp do wody dla psa jest konieczny, mleko nie jest płynem takim samym jak woda.

Psy można karmić różnego rodzaju mięsem. Dobrym białkiem zwierzęcym jest mięso drobiowe, ryby, mięso końskie, baranina, wołowina. Celowo podałem taką kolejność uwzględniając skłonność do alergii pokarmowej. Dobrym wypełniaczem jest ryż. Polecane makarony dla psów z witaminami uważam za niewłaściwe. Jeśli makaron to taki jaki sami spożywamy. Ważnym elementem diety domowej są witaminy.

Możemy dodawać surowe warzywa, ale dobrze jest kupić witaminy w lecznicy weterynaryjnej i dodawać do jedzenia. Lecznice posiadają duży wybór witamin i korzystając z wiedzy lekarza może dobrać odpowiednie dla naszego psa. Oczywiście inne są witaminy dla psów szybko rosnących , dla psów z długą sierścią, dla psów gładkowłosych, dla psów ras małych.

 

pies

 

Obecność witamin w diecie jest niezbędna. Po starannym opracowaniu diety dla psa, musimy pamiętać, że pieski młode karmimy kilka razy dziennie tj. zaczynamy od czterech razy w wieku 2-5 m-cy, później trzy razy dziennie od 5-8 m-ca, dwa razy dziennie do jednego roku. Psa dorosłego wystarczy karmić raz dziennie. Psy podwórzowe w zimę karmimy dwa razy dziennie. Pieski w bloku wystarczy raz dziennie przez cały rok. Można zmodyfikować ilość karmienia od indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Innym rozwiązaniem w żywieniu psa jest karma komercyjna. Karma ta jest dla osób , które chcą dla psa podawać właściwą i dobrze zbilansowaną dietę. Mając na względzie krypto reklamę nie będę omawiał jakie karmy są dobre a jakie są złe. Karmy komercyjne mają swój podział. W zależności do miejsca sprzedaży jakość karm jest różna.

 

Karmy z hipermarketów

Karmy można nabyć hipermarketach, sklepach spożywczych (tu są karmy marketowe a tym samym tanie i taka jest ich jakość), sklepach zoologicznych (wybór karm bardzo duża od najtańszych do karm drogich) oraz w lecznicy weterynaryjnej (tu możemy nabyć karmy bardzo dobre, dobrze dopasowane do naszego zwierzaka) . Do zalety karm można zaliczyć:

  • wygodę w stosowaniu,
  • właściwie zbilansowane,
  • zawartość pełnego zestawu witamin,
  • możliwość dostosowania do wieku, rasy, długości włosa, wielkości psa, aktywności ruchowej, aktualnego stanu zdrowia,
  • systematycznie oczyszczanie zębów z kamienia
  • karma ta nie psuje się i może leżeć w misce przez parę godzin .

 

Lekarze weterynarii mają bardzo duży wybór i możliwości. Obecność w karmach specjalnych dodatków pozwoli utrzymać naszego psa w zdrowiu i dobrej kondycji.

Są psy , które nie mogą jeść suchej karmy ale jest to minimalny procent. Różnorodność karm i firm na rynku jest tak duża . Proponuje konsultować się z lekarzem weterynarii a na pewno dobiorą Państwo karmę właściwą i nie drogą w żywieniu psa. Pamiętajmy pies karmiony suchą karmą musi mieć stały dostęp do wody.

Pamiętajmy, że nasze zwierzaki mają być dla nas przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do naszej przychodni weterynaryjnej w Łodzi.