Zadzwoń i umów się na wizytę: 042 653 83 13
Jak odnaleźć zaginionego psa lub kota?

Jak odnaleźć zaginionego psa lub kota?

Zwierzęta domowe dla wielu osób są członkami rodziny, bez których trudno jest im wyobrazić sobie życie. Gdy podopieczny zaginie, czujemy strach, tęsknotę i staramy się zrobić wszystko, żeby odnaleźć ukochanego psiaka lub kota. Wiele osób nie wie, od czego zacząć poszukiwania i jakie kroki podjąć, żeby zwiększyć szansę na szczęśliwe zakończenie tej ciężkie sytuacji. Dziś podpowiadamy, co warto wtedy zrobić.

Sprawdź dokładnie okolicę

Dobrze będzie krok po kroku przeczesać okolice w promieniu kilku kilometrów od miejsca zamieszkania. Chociaż w silnych emocjach ciężko jest zachować spokój, warto do tego zadania podejść metodycznie. Weźmy ze sobą np.:

  • ulubioną zabawkę zwierzaka;
  • lub karmę, która wydaje dźwięk (np. puszka z suchą karmą).

Takie podejście do sprawy daje dużo większe szanse na powodzenie niż chaotyczne poszukiwania. Nie zapomnijmy o tym, żeby wołać zwierzaka po imieniu, zwłaszcza wieczorem, gdy na ulicy jest dużo ciszej.

Zaginiony pies

Poinformuj sąsiadów

Im więcej osób wie o naszym psie lub kocie, tym większa szansa, że ktoś go zauważy i skontaktuje się z nami. Warto odwiedzić sąsiadów, zostawiać im zdjęcia podopiecznych. Możemy też doradzić, na co reaguje zwierzę oraz czy jest ono przyjazne w stosunku do innych zwierzaków. Te informacje mogą się przydać jeśli któryś z sąsiadów zauważy naszego przyjaciela i będzie chciał zatrzymać jego uwagę lub przygarnąć go, póki się nie zjawimy.

Nie ograniczajmy się jedynie do poinformowania sąsiadów. Dobrym pomysłem będzie rozklejenie ulotek po całej okolicy. Zadbajmy o to, żeby napisy były wyraźne. Nie zapomnijmy dodać aktualnego zdjęcia zwierzaka. Dla ułatwienia kontaktu, wydrukujmy nasze dane na dolnej części kartki i natnijmy papier w taki sposób, żeby przechodnie mogli oderwać tę część. Ulotki dobrze będzie też roznieść w różnych punktach usługowych, związanych ze zwierzakami – gabinetach weterynaryjnych, fryzjerach i schroniskach.

Zrób research

Oprócz przeczesania okolicy i wywieszeni ulotek, kilka razy w tygodniu odwiedzajmy schronisko. Gdy podejrzewamy, że zwierzę skradziono, sprawdzajmy internetowe aukcje i giełdy zoologiczne. Dobrze będzie sprawdzić sieć również pod innym kątem i przejrzeć ogłoszenia dotyczące znalezionych zwierząt. Tutaj warto zaznaczyć, że zdjęcie zwierzaka możemy rozpowszechnić również w Internecie, na specjalnych grupach i stronach.

Pamiętajmy, żeby nie tracić nadziei. Chociaż największe szanse na znalezienia psa lub kota mamy w pierwszym tygodniu od zaginięcia, czasem słyszy się o sytuacjach, gdy zwierzę odnalezione zostaje nawet po kilku miesiącach.