Zadzwoń i umów się na wizytę: 042 653 83 13
Podróże z psem – jak się do nich przygotować?

Podróże z psem – jak się do nich przygotować?

Jeśli zazwyczaj przemieszczamy się autem, w końcu nadejdzie moment, że zapragniemy zabrać na przejażdżkę naszego pupila. Początki mogą być wymagające, zwłaszcza jeśli pies jeszcze nigdy nie był w samochodzie. Z tymi wskazówkami podróż psiaka będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Zabezpieczenie w razie wypadku

Pierwsze, co robimy po wejściu do pojazdu, to zapinamy pasy. Pamiętajmy, że w razie intensywnego hamowania zwierzak również narażony jest na niebezpieczeństwo. Zanim jednak zaczniemy nieporadnie przypinać czworonoga pasami, sprawdźmy, co na tym polu proponują producenci artykułów dla zwierząt. Jedną z opcji są szelki, które, dzięki uniwersalnym zapięciom, można wpiąć do wszystkich pasów samochodowych. Warto zdawać sobie sprawę, że sposób zabezpieczenia zwierzaka powinien być dopasowany do tego, jak pupil znosi podróż. W niektórych przypadkach lepszych rozwiązaniem mogą być np. specjalne klatki, a dla mniejszych psiaków – transportery.

Podróż samochodem z psem

Postaraj się zmniejszyć stres zwierzęcia

Pierwsza podróż może być dla zwierzaka stresującym przeżyciem. Zdecydowanie nie należy przygody z autem rozpoczynać od długiej trasy. Jeśli taką planujemy, stopniowo oswajajmy czworonoga z pojazdem. Dobrze będzie już na początku zadbać o to, żeby podróż kojarzyła się z czymś przyjemnym. Nic tak bardzo nie umili wspomnień z jazdy autem jak ulubiony smakołyk.

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiednich leków. Po pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu zwróćmy się do specjalisty, np. do lecznicy weterynaryjnej AM-Vet w Łodzi. Dla niektórych zwierzaków pobyt w samochodzie jest szczególnie dużym stresem. Wtedy konieczne może być podanie leków uspokajających.

O czym pamiętać, jeśli planujemy dłuższą podróż?

Załóżmy, że nasz zwierzak jest już oswojony z samochodem i czujemy, że można go zabrać w dłuższą trasę. Pamiętajmy, żeby;

  • robić regularne postoje

Ten czas to dla psa nie tylko moment na załatwienie swoich potrzeb, ale też na przewietrzenie się i chwilowy odpoczynek od jazdy. Podczas postoju podawajmy zwierzakowi wodę. Pobawmy się z psem i pozwólmy mu się nieco rozruszać. Taką przerwę dobrze będzie robić co 2 godziny.

  • zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych incydentów

Czasem, mimo dobrego przygotowania, pies może poczuć się źle. Dobrze jest mieć wtedy pod ręką akcesoria, które pozwolą posprzątać po wymiotach.

  • przed podróżą nie podawać zwierzęciu obfitego posiłku

To zwiększy ryzyko ewentualnych problemów żołądkowych podczas jazdy.

  • zabrać znajomą zabawkę/posłanie psa

Coś, co pachnie znajomo, pozwoli zwierzakowi bardziej się zrelaksować i uspokoić podczas podróży.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w związku z przygotowaniem zwierzaka do wyprawy autem, skonsultujmy się z weterynarzem. Specjalista doradzi nam konkretne metody, zwiększające szansę na spokojną podróż.